Edit

Hakkımda

1968 yılında Ankarada doğdu. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden derece ile mezun oldu. 1991-1997 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim dalında uzmanlık eğitimini tamamladı. 1997-1998 yılları arasında Amerika Birleşik Devle…

İletişim

Kalp Ameliyatı Geçiren Hastalar için Bilgiler

Kalp Ameliyatı Geçiren Hastalar için Bilgiler

Kalp Ameliyatı Geçiren Hastalar için Bilgiler

Yakın zamanda bir kalp ve damar ameliyatı geçirdiyseniz bu makale size konu ile ilgili kısa bilgiler vermeyi amaçlamaktadır.

Öncelikle kalp ameliyatlarından sonra ki iyileşme süresini iki döneme ayırmak gerekir. İlk aşama, kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 4-6 haftalık bir zaman dilimini içermektedir. Bu dönem, kalp ameliyatı olmuş hastaların genel iyileşme sürecini kapsar. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken noktalar;

 • Yara İyileşmesi: Yara yerinizi kuru ve temiz tutunuz. Genellikle hastaneden taburcu olduğunuzda banyo yapmış olduğunuzdan evde de banyo yapabilirsiniz. Sadece kesi yerlerinize bası uygulamayın duş şeklinde sabunla banyo yapabilirsiniz
 • Yaranız ile ilgili olarak eğer keside ısı artışı, kızarıklık, akıntı ve açılma varsa doktorunuza haberi veriniz. Kalp ameliyatlarından sonra en önemli noktalardan biri infeksiyondur. Buna dikkat ediniz. Gene ateşiniz çıkarsa haber vermeyi ihmal etmeyiniz.
 • Kalp ameliyatları tüm dünyada ve ülkemizde sıklıkla göğüs kemiği kesilerek yapılır. Kalp ameliyatlarından sonra kemiğin iyileşme süresi yaklaşık 2-3 haftadır. Bu sürede göğüs kemiğinizi dış darbelerden mümkün olduğunca koruyunuz. Bu amaçla size verilen korseyi giymeyi ihmal etmeyiniz. Bir yastıkla göğüs kemiğinizi destekleyiniz.
 • Kalp ameliyatı olan hastalar da ameliyat sonrası değişen şiddette ağrı olabilir. Hastaneden taburcu olurken mutlaka ağrı kesici ilaçlar için reçete verilmiştir. Bunları doktorunuzun önerdiği şekilde kullanabilirsiniz.
 • Kalp ameliyatından sonraki ilk 4-6 hafta ağır fiziksel aktivitelerden kaçınınız. Yavaş ve kademeli olarak ameliyattan önceki fiziksel aktivitenize dönebilirsiniz.
 • Kalp ameliyatı sonrası araba kullanmaya başlamanız için en az 4 haftalık bir süreyi kendinize veriniz.
 • Genel anlamda diyetinize dikkat ediniz. İlk günlerde iştahsızlık olabilir, sonrasında yavaş yavaş bu süreci atlatacaksınızdır. Süreç uzarsa doktorunuza haber veriniz.
 • Zorlu bir süreçten geçtiniz. Kalp ameliyatı sonrası yoğun bakım ve servis takipleriniz uyku düzeninizi bozmuş olabilir. Gün içerisinde dinlenmek için kendinize zaman ayırınız. Uyku düzeninizi bozabilme ihtimali nedeniyle aşırı çay, kahve ve benzeri kafeinli içeciklerden uzak durmaya çalışınız.

Kalp ameliyatı sonrası bu ilk dönemi başarı ile atlattıktan sonra artık daha sağlıklı ve güçlü olarak normal hayatınıza dönebilirsiniz. Bu dönemle ilgili olarak aşağıdaki önerilerimiz lütfen dikkate alınız.

 • Kalp ameliyatı olmanız bir daha olmayacağınız anlamına gelmez. Bu noktada en çok dikkat etmeniz gereken nokta eğer damar sertliğine bağlı bir nedenle kalp ameliyatı olduysanız sigarayı hayatınızdan çıkarmanız zorunluluğudur.
 • Fizik aktivitenizi arttırınız. Düzenli egzersiz yapınız, kilonuza dikkat ediniz.
 • Size verilen ilaçları düzenli kullanınız. Bu ilaçlar size hastalığınız tekrar etmesin diye verilmiştir, bunu lütfen unutmayınız.
 • Düzenli aralıklarla doktorunuzu ziyaret ediniz.

 

1968 yılında Ankarada doğdu. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden derece ile mezun oldu. 1991-1997 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim dalında uzmanlık eğitimini tamamladı. 1997-1998 yılları arasında Amerika Birleşik dev…

Mesaj Gönder
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara