Prof. Dr. Selim İsbir / Basından

Ani kalp durması önlenebilir

Damarlara pıhtı atması, sinsi gelişen aort anevrizması, ritim bozukluğu ve yüksek tansiyon gibi bazı rahatsızlıklar, ani kalp durmasına yol açabiliyor….

Öldürüyor ama farkında değiliz

60 yaş üstü sigara içen, tansiyon hastası erkekler tehlike altında. Sinsi ilerleyen hastalık çok zayıf olanlarda “kalbim karnımda atıyormuş gibi geliyor” şeklinde tarif edilir ve anlaşılır.

Aort anevrizması sigara içenlerde daha sık görülüyor

Sinsi seyreden ve çoğunlukla belirti vermeyen aort anevrizmasının hayatı tehdit eden çok ciddi bir hastalık olduğuna vurgu yapan Prof. Selim İsbir, sigara içen, 60 yaş üstü, yüksek tansiyon hastası olan erkeklerde aort anevrizmasının daha sık görüldüğünü söyledi.

Türkiye’de her yıl 4 bin kişi ANEVRiZMA riski altında

Anevrizmanın ilaçla tedavisi yok. Bu sorundan kurtulmanın tek yolu cerrahi müdahale. Hastaya aort anevrizması tanısı konulduğunda eğer damarın çapı belirli bir değere ulaşmışsa tedaviye en kısa zamanda başlanması gerekiyor.

Kalp kapağına dikişsiz ameliyat

İnsan kalbi 4 odacıktan oluşan bir pompa olarak tanımlanabilir. Kalpte bu odacıklar ile iki büyük damar arasında kan akımını düzenleyen ve akımın tek bir yönde olmasını sağlayan kapaklar bulunuyor

Doktor tavsiyesi olmadan kullanılan aspirin kanama riskini artırıyor!

Bilim insanlarının yaptığı geniş çaplı bir araştırmaya göre; aspirin tehlikeli kanama riskini artırdığı için doktor tavsiyesi olmadan kalp hastalığının önlenmesi için asla kullanılmamalı.

Koroner arter hastalığı olanlarda Covid-19 kalp krizi geçirme riskini artırıyor!

Covid-19 kalp krizi geçirme riskinizi artırır mı? Kalp hastalığı olanların hastalığı daha ağır geçirdikleri doğru mu? Kalp ilaçlarını kullanmanın Covıd-19 açısından tehlike yaratan bir etkisi var mı?

Stent yerine cerrahi uygulansaydı o hastalar yüzde 80 daha fazla kalp krizi geçirmeyecekti

2010 yılında başlatılan bir klinik çalışmada kalpten çıkan ana damarın tıkanıklığında ‘stent mi kullanalım yoksa by-pass cerrahisi mi uygulayalım” sorusuna yanıt arandı. 3 yıllık takip sonuçlarında, her iki yöntemin (stent ve cerrahi) birbirinden farklı olmadığı gösterildi

En sinsi öldüren hastalık: Aort anevrizması

Genellikle belirgin bir belirti vermeyen aort anevrizması, hayatı tehdit eden ciddi bir hastalık. Son yıllarda kullanılan endovasküler yöntem ise hastalığın tedavisinde önemli bir aşama olarak nitelendiriliyor.

Karın ağrısı deyip geçmeyin! Öldürebilir

Karın ağrısı günlük hayatta herkesin sıkça karşılaşabileceği bir durum. Peki karın ağrısı aslında nedir? Karın ağrısının nedenleri nelerdir?

Kalp kapak hastalıkları hakkında merak edilenler!

Kapak hastalıkları, ‘doğumsal’ ve ‘edinsel’ olarak ortaya çıkarlar. Edinsel kapak hastalıkları çocukluk çağında geçirilen ‘romatizmal ateş’ adı verilen bir hastalığa veya yaşlanmaya bağlı olarak gelişir.

İçinizdeki Balon ‘Aort Anevrizması’ ölüm riski taşıyor

Sol kalpten çıkan ve “aort” adı verilen atardamarda bölgesel balon şeklinde genişleme olarak tanımlanan ve özellikle damar sertliğine bağlı gelişen “aort anevrizması” sinsi seyrederek hayatı tehdit ediyor…

Kalp ve damar cerrahisinde endovasküler tamir yöntemi

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Selim İsbir, kalp damar cerrahisinde endovasküler tamir yönteminin önemli gelişme kaydettiğini belirtti. İsbir Hürriyet’e şunları söyledi: