Akciğer Embolisi

Akciğer embolisi, akciğerlerimizi kanlandıran ve “pulmoner arter” adını verdiğimiz damarın, bir pıhtı nedeni ile tıkanması sonucu ortaya çıkan ve hayati önemi olan çok ciddi bir hastalıktır. Pulmoner arterde tıkanıklığa yol açan bu pıhtı çoğunlukla bacaklarda kirli kanın taşınmasından sorumlu olan derin toplardamarlardan kaynaklanır.

Akciğer Embolisi Belirtileri Nelerdir ?

Akciğerlere giden pıhtının boyutlarına bağlı olarak belirtiler farklılık gösterir. Eğer ufak bir pıhtı ise nefes darlığı belirgin semptom olarak karşımıza çıkar. Eğer pıhtı büyük boyutlarda ise ciddi nefes darlığı ile birlikte kalp ve solunum fonksiyonlarında durma dahil karşımıza çıkabilir.

Akciğer Embolisinde Risk Faktörleri Nelerdir ?

Akciğer Embolisi Tedavi Edilmez ise Neler Olur?

Akciğer embolisi çok tehlikeli bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde hastaların yaklaşık %30 u kaybedilir.  Tedavi edilmeyen hastalarda ortaya çıkan bir diğer sonuç ise Pulmoner Hipertansiyon” adını verdiğimiz Akciğer basıncının yükselmesi durumudur. Bu durumda kalbin özellikle sağ tarafında zaman içerisinde zayıflama ortaya çıkar ve buda ciddi kalp yetmezliği ile sonuçlanır.

 

Hastalığın Oluşmasını Nasıl Engellerim?

Hastalığın oluşmasında en önemli etkenlerden olan Derin Ven Trombozu adını verdiğimiz bacak toplardamarlarındaki pıhtı oluşumunun  önüne geçmek hastalığın oluşumunu engelleyen en önemli faktördür.  Bu nedenle özellikle risk faktörlerine karşı tedbir almak önem taşımaktadır.

 

Uzun süreli yatak istirahati yapmak durumunda kalan hastalar için